Добро пожаловать на форум сайта Forum Index Добро пожаловать на форум сайта www.triz-guide.com
Изобретателями не рождаются - ими становятся!

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

мы выбираем президента и своё завтра

Post new topic   Reply to topic    Добро пожаловать на форум сайта Forum Index -> Есть ли шансы у России?
View previous topic :: View next topic  
Author Message
stcilla
Первопроходец

PostPosted: Wed Feb 13, 2008 2:00 pm    Post subject: мы выбираем президента и своё завтра Reply with quote

Согласны ли вы,что все беды России от посредственностей,занимающих все этажи власти?
Back to top
View user's profile Send private message
Gentleman
Основатель

PostPosted: Wed Feb 13, 2008 6:04 pm    Post subject: Re: мы выбираем президента и своё завтра Reply with quote

stcilla wrote:
Согласны ли вы,что все беды России от посредственностей,занимающих все этажи власти?

В общем согласен, а что делать?
Back to top
Vladimir S
Профессионал

PostPosted: Fri Feb 15, 2008 12:24 am    Post subject: Reply with quote

Ну вот, опять кто-то другой виноват, только не я... Де-жа-вю... Sad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
изобретатель-любитель
Тризовец

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

Vladimir S wrote:
Ну вот, опять кто-то другой виноват, только не я... Де-жа-вю... Sad

А что,я могу принимать властные решения?
Если я НИЧЕГО не могу,то кто кроме властей может?!
Back to top
Vladimir S
Профессионал

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 11:07 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
А зачем вам это?
Quote:
Если я НИЧЕГО не могу...
А вы что, инвалид 1-й группы?
Back to top
shamil
Профессионал

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 5:48 am    Post subject: Reply with quote

Буквально сегодня натолкнулся на статью в одной канадской газете, где обсуждалось строительноство нового травматического центра. Не отрицая его необходимость, особенно в сейсмо- и урагано-опасном районе, в то же время была высказана мысль, что рядовые граждане меньше болеют, потому что больше заботятся о своём здоровье.

Это как один из ответов на вопрос, а что мы можем сделать.

Quote:
At the groundbreaking of Victoria General Hospital's new $19-million emergency department yesterday, the premier said he is confident the emergency room's tripling in size and construction of Royal Jubilee Hospital's new $269-million, 500-bed patient tower will meet future demand.

But that comes with a few caveats, such as people living healthier lives, making better use of health professionals, the chronically ill getting better care in the doctor's office, the frail elderly getting into seniors' homes, and more beds for the mentally ill.

"I think this is an expansion that looks to the future but the future is not just about more and more people going to emergencies," Campbell said. "The future, partly, is all of us taking better care of ourselves, and looking at how we manage our patients as they come through the system.

"This is a multi-layered response to what is an aging population and increasing demands on health care," Campbell said. "The solutions are not just technical, they're societal, social, how physically active we are. ... You and I are all part of that."

ссылка
Back to top
изобретатель-любитель
Тризовец

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 11:00 am    Post subject: А вы что, инвалид 1-й группы?[/ Reply with quote

Vladimir S wrote:
Quote:
А зачем вам это?
Quote:
Если я НИЧЕГО не могу...
А вы что, инвалид 1-й группы?

Нет,не инвалид.
А вы видно-хам.
Back to top
изобретатель-любитель
Тризовец

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 11:03 am    Post subject: ничего не понял,что вы хотели сказать... Reply with quote

shamil wrote:
Буквально сегодня натолкнулся на статью в одной канадской газете, где обсуждалось строительноство нового травматического центра. Не отрицая его необходимость, особенно в сейсмо- и урагано-опасном районе, в то же время была высказана мысль, что рядовые граждане меньше болеют, потому что больше заботятся о своём здоровье.

Это как один из ответов на вопрос, а что мы можем сделать.

Quote:
At the groundbreaking of Victoria General Hospital's new $19-million emergency department yesterday, the premier said he is confident the emergency room's tripling in size and construction of Royal Jubilee Hospital's new $269-million, 500-bed patient tower will meet future demand.

But that comes with a few caveats, such as people living healthier lives, making better use of health professionals, the chronically ill getting better care in the doctor's office, the frail elderly getting into seniors' homes, and more beds for the mentally ill.

"I think this is an expansion that looks to the future but the future is not just about more and more people going to emergencies," Campbell said. "The future, partly, is all of us taking better care of ourselves, and looking at how we manage our patients as they come through the system.

"This is a multi-layered response to what is an aging population and increasing demands on health care," Campbell said. "The solutions are not just technical, they're societal, social, how physically active we are. ... You and I are all part of that."

ссылка

ничего не понял,что вы хотели сказать... И потом,что за привычка ссылаться на запад?!
Вы живете где?!
Вот такие-вот "граждане" и помогли развалить "демократам" СССР.
Back to top
Gentleman
Основатель

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 12:58 pm    Post subject: Re: ничего не понял,что вы хотели сказать... Reply with quote

изобретатель-любитель wrote:
Вы живете где?!

А с чего Вы батенька решили что Он живет здесь, а не там? Типичная псих инерция!!!
Back to top
Vladimir S
Профессионал

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 10:27 pm    Post subject: Re: А вы что, инвалид 1-й группы?[/ Reply with quote

Нет,не инвалид.
А вы видно-хам.

Shocked Ну теперь понятно, вы - "изобретатель-любитель"
Back to top
изобретатель-любитель
Тризовец

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 10:37 pm    Post subject: Re: ничего не понял,что вы хотели сказать... Reply with quote

Gentleman wrote:
Вы живете где?!

А с чего Вы батенька решили что Он живет здесь, а не там? Типичная псих инерция!!!

Вот я и думаю,что это диверсант.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Добро пожаловать на форум сайта Forum Index -> Есть ли шансы у России? All times are GMT + 7 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum